piątek, 8 maja 2009

Sylwester przed Giro (nr.118)

Jak nastrój w przeddzień Giro?

Jest trochę nerwówki i czkawki, dziś taki dzień, ale generalnie już spokój. Zresztą Giro ma to do siebie, szczególnie we włoskiej ekipie z potencjalnym zwycięzcą. Nie pierwszy raz to przerabiam...

W jakiej formie jest Basso? Czy może zdominować wyścig jak trzy lata temu?

Myślę że Ivan jest na podobnym poziomie jak w tamtym wyścigu, wygrał Trentino, widziałem że dobrze i swobodnie tam kręcił.

Kto będzie najgroźniejszym rywalem?

He, to się okaże po pierwszych etapach, ale na pewno tacy zawodnicy jak Leipheimer, Simoni, Mienszow czy Sastre nie przyjechali aby tylko przyglądać Ivanowi.

Celujesz w jakiś konkretny etap?

Nie celuję w żaden etap. Chcę dobrze pojechać górskie odcinki. Jestem spokojny, lepiej przygotować się nie mogłem a ostatnie starty pokazały, że już i tak nie jest źle…

Rozmowa Adama Probosza z Sylwkiem

www.cyclo.pl

Po cichu liczę na etapowe zwycięstwo Sylwestra Szmyda. Takich sukcesów potrzebuje polskie kolarstwo – przyznał Lech Piasecki, jedyny Polak, który miał okazję założyć żółtą koszulkę lidera Tour de France. - Mnóstwo osób rekreacyjnie w weekendy korzysta z jazdy na rowerze, jednak niewiele z nich interesuje się dyscypliną sportową. Sukces Szmyda mógłby spowodować podobne zainteresowanie kolarstwem w naszym kraju jakim cieszą się skoki narciarskie, czy Forumuła 1 - dodał Piasecki, który w Giro d'Italia wygrał pięć etapów.

eurosport

o szansach Polaków Czesław Lang 

Trzymam za nich kciuki. Chciałbym, żeby powalczyli, żeby pokazali się, jak mówi Armstrong - choć na jednym etapie. Może nawet pokuszą się o wygranie jednego z nich. Myślę, że Sylwester Szmyd tyle razy jechał Giro, że będzie tam gdzie Basso. Włoch będzie chciał odegrać jedną z głównych ról, dlatego nasz zawodnik będzie zawsze jechał w czubie. Natomiast myślę, że Bartosz Huzarski będzie miał szansę pojechania sam dla siebie. Obaj nasi zawodnicy dobrze jeżdżą po górach, a to faworyzuje kolarzy na Giro.

sport.onet.pl

Myślę, że podobnie będzie z Basso, który na dodatek ma do pomocy Sylwestra Szmyda. Polak potwierdza swoją klasę w każdym wyścigu i stał się jednym z najbardziej pożądanych gregario w kolarskim peletonie. Może u nas nie docenia się roli takich zawodników, mierząc karierę wyłącznie liczbą zwycięstw, we Włoszech sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Praca pomocnika jest doceniana i każdy wie, jak wielki jest jego udział w sukcesie lidera. Presja na Sylwka wynika w dużej mierze z faktu, że mamy tak naprawdę jednego zawodnika na światowym poziomie i wszyscy ściskamy kciuki za jego sukcesy. Ja sam czekam na etapowe zwycięstwo i mocno wierzę, że doczekam się tego na stulecie Giro.

Adam Probosz, cyclo.pl

Przyznam, że gdy dowiedziałem się, że Armstrong wraca to pierwsze co pomyślałem: "po co?! Tyle wygrał i nie może żyć bez kolarstwa?". Mówi Sylwester Szmyd, jeden z dwóch Polaków w tegorocznym Giro d'Italia.

PRZEGLĄD SPORTOWY: Stresuje się pan trochę przed startem w Giro d'Italia?
SYLWESTER SZMYD: To już mój ósmy start w tej imprezie. Nie denerwuję się ani trochę. Byłoby pewnie inaczej gdybym nie był w formie. Ale na ostatnich wyścigach widziałem, że „noga się kręci", więc wszystko w porządku. Jestem gotowy na sto procent. Nic więcej nie mogłem zrobić. Kiedyś denerwowałem się dużo bardziej, można powiedzieć, że się spalałem. Teraz jadę. Po prostu.

PS: Przez ostatnie lata pracował pan dla Damiano Cunego w grupie Lampre. Tyle, że tamten lider, poza jednym zwycięstwem zawodził. Teraz w ekipie Liquigas będzie pan pomagał Ivanowi Basso i sytuacja ma być inna.
Drugim liderem grupy jest Franco Pellizotti. Obaj zapewniają jednak, że jeśli będzie potrzeba to będą sobie pomagać. Pellizotti rok temu otarł się o podium, szefowie grupy mówią, że obaj są na tym samym poziomie, ale numerem jeden jest Basso. A Damiano? To świetny kolarz, zresztą, właśnie płyniemy łódką i Damiano siedzi obok mnie (śmiech). On jeszcze wygra mistrzostwa świata, może w tym roku, ale o triumf w którymś z wielkich tourów będzie mu ciężko.

PS: O Cunego mówi się, że jest stworzony do wyścigów jednodniowych. Basso jest liderem na długie wyścigi. Mobilizował pana jakoś szczególnie przed tym startem?
A po co? Widział mnie w ostatnich startach, bo ogląda wszystkie wyścigi, więc wie w jakiej jestem formie. On nie musi mnie mobilizować. I Basso i ja wiemy po co tu jestem.

PS: Czyli nie ma szans na to, żeby pojechał pan gdzieś dla siebie?
Nawet wolałbym żeby nie było takiej szansy. Dlaczego? Bo to by oznaczało, że liderzy jadą słabo. A my startujemy w Giro żeby wygrać ten wyścig.

PS: Przy okazji Giro niemal bez przerwy słychać nazwisko Lance Armstrong. Jak pan ocenia jego powrót?
Przez niego, a raczej dzięki niemu jest i będzie więcej tłumów i zamieszania. Ludzie będą chcieli go zobaczyć. Zresztą, gdyby przejeżdżał gdzieś przez Polskę to też na ulicę wyszłyby tłumy. Lance to Lance, gość, który wygrał siedem razy Tour de France, więc co tu więcej mówić. Ale przyznam, że gdy dowiedziałem się, że wraca to pierwsze co pomyślałem: „po co?! Tyle wygrał i nie może żyć bez kolarstwa?". Teraz jednak myślę, że jego powrót dobrze robi całej dyscyplinie, a przy okazji on sam świetnie propaguje idee swojej fundacji pomagającej ludziom chorym na raka.

PS: Ale Giro to on nie wygra.
Też tak myślę. Kilka tygodni temu miał kraksę, w której się połamał. To musiało zmienić jego przygotowania. Giro będzie więc dla niego formą treningu przed Tour de France.

Przegląd Sportowy

foto: Kasia Szmyd